logo

TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2020 (New Dates)

09 - 17 October

Order of play 12 October 2021

  • 08:30
    Uber Cup - Group B
    THAILAND
    5 - 0
    SPAIN
  • Order: 1
    Women's Singles
    Main Location 1
    Pornpawee CHOCHUWONG
    bt
    Clara AZURMENDI
    21-9, 21-15
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 1
    Busanan ONGBAMRUNGPHAN
    bt
    Lucia RODRIGUEZ
    21-10, 21-13
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Women's Singles
    Main Location 1
    Phittayaporn CHAIWAN
    bt
    Ania SETIEN
    21-8, 21-11
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 1
    Puttita SUPAJIRAKUL
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    Nerea IVORRA
    Claudia LEAL
    21-7, 21-4
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Women's Doubles
    Main Location 1
    Jongkolphan KITITHARAKUL
    Rawinda PRAJONGJAI
    bt
    Lucia RODRIGUEZ
    Ania SETIEN
    21-7, 21-9
    SEE
    RESULTS
  • 08:30
    Uber Cup - Group B
    INDIA
    4 - 1
    SCOTLAND
  • Order: 1
    Women's Singles
    Main Location 2
    Kirsty GILMOUR
    bt
    Malvika BANSOD
    21-13, 21-9
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 2
    Aditi BHATT
    bt
    Rachel SUGDEN
    21-14, 21-8
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Tanisha CRASTO
    Rutaparna PANDA
    bt
    Julie MACPHERSON
    Ciara TORRANCE
    21-11, 21-8
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Women's Singles
    Main Location 2
    Tasnim MIR
    bt
    Lauren MIDDLETON
    21-15, 21-6
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Treesa JOLLY
    GAYATRI GOPICHAND PULLELA
    bt
    Kirsty GILMOUR
    Eleanor O'DONNELL
    21-8, 19-21, 21-10
    SEE
    RESULTS
  • 13:30
    Thomas Cup - Group C
    CHINA
    5 - 0
    NETHERLANDS
  • Order: 1
    Men's Singles
    Main Location 1
    LU Guang Zu
    bt
    Joran KWEEKEL
    21-15, 21-19
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Men's Doubles
    Main Location 1
    HE Ji Ting
    ZHOU Hao Dong
    bt
    Ruben JILLE
    Ties VAN DER LECQ
    21-11, 21-7
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 1
    LI Shi Feng
    bt
    Robin MESMAN
    21-7, 21-8
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Men's Doubles
    Main Location 1
    LIU Cheng
    WANG Yi Lyu
    bt
    Andy BUIJK
    Brian WASSINK
    21-14, 21-10
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Men's Singles
    Main Location 1
    WENG Hong Yang
    bt
    Gijs DUIJS
    21-10, 21-6
    SEE
    RESULTS
  • 13:30
    Uber Cup - Group A
    JAPAN
    5 - 0
    INDONESIA
  • Order: 1
    Women's Singles
    Main Location 2
    Akane YAMAGUCHI
    bt
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    21-7, 21-16
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Mayu MATSUMOTO
    Nami MATSUYAMA
    bt
    Siti Fadia Silva RAMADHANTI
    Ribka SUGIARTO
    21-14, 21-19
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Women's Singles
    Main Location 2
    Sayaka TAKAHASHI
    bt
    Putri Kusuma WARDANI
    21-14, 21-19
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 2
    Yuki FUKUSHIMA
    Arisa HIGASHINO
    bt
    Nita Violina MARWAH
    Putri SYAIKAH
    21-9, 21-10
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Women's Singles
    Main Location 2
    Aya OHORI
    bt
    Ester Nurumi Tri WARDOYO
    21-14, 21-7
    SEE
    RESULTS
  • 13:30
    Uber Cup - Group A
    FRANCE
    3 - 2
    GERMANY
  • Order: 1
    Women's Singles
    Main Location 3
    Yvonne LI
    bt
    Marie BATOMENE
    21-17, 21-12
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Women's Singles
    Main Location 3
    LéOnice HUET
    bt
    Ann-Kathrin SPOERI
    21-12, 21-17
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Women's Doubles
    Main Location 3
    Margot LAMBERT
    Anne TRAN
    bt
    Linda EFLER
    Isabel LOHAU
    21-14, 14-21, 21-8
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Women's Singles
    Main Location 3
    Yaelle HOYAUX
    bt
    Antonia SCHALLER
    21-14, 21-12
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Women's Doubles
    Main Location 3
    Stine KUESPERT
    Emma MOSZCZYNSKI
    bt
    Marie BATOMENE
    Delphine DELRUE
    21-16, 21-19
    SEE
    RESULTS
  • 19:00
    Uber Cup - Group D
    CHINA
    5 - 0
    DENMARK
  • Order: 1
    Women's Singles
    Main Location 1
    HE Bing Jiao
    bt
    Line CHRISTOPHERSEN
    21-23, 21-13, 21-15
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Women's Doubles
    Main Location 1
    CHEN Qing Chen
    JIA Yi Fan
    bt
    Amalie MAGELUND
    Freja RAVN
    21-10, 21-14
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Women's Singles
    Main Location 1
    WANG Zhi Yi
    bt
    Line Højmark KJAERSFELDT
    12-21, 21-15, 21-17
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Women's Doubles
    Main Location 1
    HUANG Dong Ping
    LI Wen Mei
    bt
    Alexandra BØJE
    Mette POULSEN
    21-19, 21-15
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Women's Singles
    Main Location 1
    HAN Yue
    bt
    Julie Dawall JAKOBSEN
    21-17, 21-9
    SEE
    RESULTS
  • 19:00
    Thomas Cup - Group D
    MALAYSIA
    5 - 0
    CANADA
  • Order: 1
    Men's Singles
    Main Location 2
    LEE Zii Jia
    bt
    Brian YANG
    21-18, 21-13
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Men's Singles
    Main Location 2
    CHEAM June Wei
    bt
    Jason Anthony HO-SHUE
    21-14, 21-14
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 2
    NG Tze Yong
    bt
    B. R. Sankeerth
    21-7, 21-19
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Men's Doubles
    Main Location 2
    Nur IZZUDDIN
    SOH Wooi Yik
    bt
    PHILLIPE Charron
    Maxime TÉTREAULT
    21-7, 21-10
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Men's Doubles
    Main Location 2
    Aaron CHIA
    GOH Sze Fei
    bt
    B. R. Sankeerth
    Nyl YAKURA
    21-14, 21-13
    SEE
    RESULTS
  • 19:00
    Thomas Cup - Group C
    INDIA
    5 - 0
    TAHITI
  • Order: 1
    Men's Singles
    Main Location 3
    SAI PRANEETH B.
    bt
    Louis BEAUBOIS
    21-5, 21-6
    SEE
    RESULTS
  • Order: 2
    Men's Singles
    Main Location 3
    Sameer VERMA
    bt
    Remi ROSSI
    21-12, 21-12
    SEE
    RESULTS
  • Order: 3
    Men's Singles
    Main Location 3
    Kiran GEORGE
    bt
    Elias MAUBLANC
    21-4, 21-2
    SEE
    RESULTS
  • Order: 4
    Men's Doubles
    Main Location 3
    Krishna Prasad GARAGA
    Vishnuvardhan Goud PANJALA
    bt
    Glen LEFOLL
    Remi ROSSI
    21-8, 21-7
    SEE
    RESULTS
  • Order: 5
    Men's Doubles
    Main Location 3
    Satwiksairaj RANKIREDDY
    Chirag SHETTY
    bt
    Elias MAUBLANC
    Heiva YVONET
    21-5, 21-3
    SEE
    RESULTS
PARTNERS
Title Sponsor
Image alt