BWF Fan Zone
HSBC BWF World Tour
TotalEnergies BWF World Championships
More
▾
TotalEnergies BWF Sudirman Cup Finals
TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals
Paris 2024
HSBC BWF World Tour Finals
Sport For All
▸
Development
Shuttle Time
Members & Officials
▸
BWF Corporate
News
Chengdu
History
FAQs
Results
Galleries
LIVE!
Please fill in at least 3 characters
News
Players
Tournaments
TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals
BWF Fan Zone
HSBC BWF World Tour
TotalEnergies BWF World Championships
TotalEnergies BWF Sudirman Cup Finals
TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals
Paris 2024
HSBC BWF World Tour Finals
Sport For All
Development
Shuttle Time
Members & Officials
BWF Corporate
Please fill in at least 3 characters
News
Players
Tournaments
News
Chengdu
History
FAQs
Results
Galleries
LIVE!
TOURNAMENT RESULTS
BWF Thomas & Uber Cup Finals
OTHER RESULTS
TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2024
TotalEnergies BWF Thomas and Uber Cup Finals 2022
TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2020 (New Dates)
TOTAL BWF Thomas & Uber Cup Finals 2018
TOTAL BWF Thomas & Uber Cup Finals 2016
LI NING BWF THOMAS & UBER CUP FINALS 2014
BWF THOMAS & UBER CUP FINALS 2012
PROTON BWF THOMAS & UBER CUP FINALS 2010
THOMAS & UBER CUP FINALS 2008
Teams & Players
LI NING BWF THOMAS & UBER CUP FINALS 2014
18 - 25 May, India
DRAWS
18 May
19 May
20 May
21 May
22 May
23 May
24 May
25 May
PODIUM
Order of play 21 May 2014
09:00
Thomas Cup - Group A
INDONESIA
4 - 1
THAILAND
Order: 1
Men's Singles
.
CT 1-TV
Boonsak PONSANA
bt
Tommy SUGIARTO
14-21, 21-13, 21-17
1:06
Order: 2
Men's Doubles
.
CT 1-TV
Mohammad AHSAN
Hendra SETIAWAN
bt
Wannawat AMPUNSUWAN
Nipitphon PHUANGPHUAPET
21-15, 21-14
0:29
Order: 3
Men's Singles
.
CT 1-TV
Dionysius Hayom RUMBAKA
bt
Suppanyu AVIHINGSANON
21-17, 21-19
0:46
Order: 4
Men's Doubles
.
CT 1-TV
Angga PRATAMA
Rian Agung SAPUTRO
bt
Patiphat CHALARDCHALEAM
Maneepong JONGJIT
21-14, 22-20
0:37
Order: 5
Men's Singles
.
CT 1-TV
Simon SANTOSO
bt
Sitthikom THAMMASIN
21-13, 21-13
0:41
09:00
Uber Cup - Group X
KOREA
4 - 1
INDONESIA
Order: 1
Women's Singles
.
CT 2-TV
SUNG Jihyun
bt
Lindaweni FANETRI
21-12, 21-18
0:48
Order: 2
Women's Doubles
.
CT 2-TV
CHANG Ye Na
KIM So Yeong
bt
Nitya Krishinda MAHESWARI
Greysia POLII
12-21, 21-18, 21-18
1:18
Order: 3
Women's Singles
.
CT 2-TV
BAE Yeon Ju
bt
Maria Febe KUSUMASTUTI
21-13, 21-10
0:32
Order: 4
Women's Doubles
.
CT 2-TV
JUNG Kyung Eun
KIM Ha Na
bt
Suci Rizky ANDINI
Tiara Rosalia NURAIDAH
20-22, 22-20, 21-19
1:08
Order: 5
Women's Singles
.
CT 2-TV
Adrianti FIRDASARI
bt
KIM Hyo Min
21-15, 21-13
0:39
09:00
Thomas Cup - Group A
SINGAPORE
5 - 0
NIGERIA
Order: 1
Men's Singles
.
CT 3
Zi Liang Derek WONG
bt
Jinkan Ifraimu BULUS
21-14, 21-8
0:21
Order: 2
Men's Singles
.
CT 3
Chao HUANG
bt
Enejoh ABAH
21-10, 21-19
0:26
Order: 3
Men's Singles
.
CT 3
Kwan Ting Sean LEE
bt
Victor MAKANJU
21-18, 21-12
0:28
Order: 4
Men's Doubles
.
CT 3
Danny Bawa CHRISNANTA
HEE Yong Kai Terry
bt
Enejoh ABAH
Victor MAKANJU
21-7, 21-11
0:21
Order: 5
Men's Doubles
.
CT 3
Chao HUANG
Kwan Ting Sean LEE
bt
Jinkan Ifraimu BULUS
Ola FAGBEMI
21-10, 21-12
0:20
09:00
Uber Cup - Group X
SINGAPORE
5 - 0
AUSTRALIA
Order: 1
Women's Singles
.
CT 4
Jiayuan CHEN
bt
Tara PILVEN
21-11, 21-15
0:33
Order: 2
Women's Doubles
.
CT 4
Shinta Mulia SARI
Lei YAO
bt
He Tian TANG
Renuga VEERAN
21-18, 21-12
0:31
Order: 3
Women's Singles
.
CT 4
LIANG Xiaoyu
bt
Verdet KESSLER
21-10, 21-15
0:31
Order: 4
Women's Doubles
.
CT 4
Yu Yan Vanessa NEO
TAN Wei Han Jessica
bt
Jacqueline GUAN
Gronya SOMERVILLE
21-7, 21-17
0:24
Order: 5
Women's Singles
.
CT 4
Mingtian FU
bt
Joy LAI
21-15, 21-14
0:32
14:00
Uber Cup - Group Z
JAPAN
4 - 1
DENMARK
Order: 1
Women's Singles
.
CT 1-TV
Minatsu MITANI
bt
Line Højmark KJAERSFELDT
21-19, 21-9
0:35
Order: 2
Women's Doubles
.
CT 1-TV
Misaki MATSUTOMO
Ayaka TAKAHASHI
bt
Christinna PEDERSEN
Kamilla Rytter JUHL
21-15, 15-21, 21-12
1:03
Order: 3
Women's Singles
.
CT 1-TV
Sayaka TAKAHASHI
bt
Sandra-Maria JENSEN
21-16, 11-21, 21-11
0:54
Order: 4
Women's Doubles
.
CT 1-TV
Line DAMKJAER KRUSE
Marie ROEPKE
bt
Reika KAKIIWA
Miyuki MAEDA
21-18, 21-15
0:40
Order: 5
Women's Singles
.
CT 1-TV
Akane YAMAGUCHI
bt
Mia BLICHFELDT
21-9, 16-21, 21-18
0:53
14:00
Thomas Cup - Group C
MALAYSIA
3 - 2
KOREA
Order: 1
Men's Singles
.
CT 2-TV
LEE Chong Wei
bt
SON Wan Ho
21-17, 21-17
0:50
Order: 2
Men's Doubles
.
CT 2-TV
LEE Yong Dae
YOO Yeon Seong
bt
Thien How HOON
TAN Boon Heong
21-19, 21-19
0:48
Order: 3
Men's Singles
.
CT 2-TV
CHONG Wei Feng
bt
LEE Dong Keun
19-21, 21-17, 21-14
1:17
Order: 4
Men's Doubles
.
CT 2-TV
GOH V Shem
TAN Wee Kiong
bt
KIM Gi Jung
KIM Sa Rang
21-17, 21-19
0:40
Order: 5
Men's Singles
.
CT 2-TV
JONG SOO HWANG
bt
GOH Soon Huat
23-21, 21-15
0:41
14:00
Uber Cup - Group Z
MALAYSIA
5 - 0
GERMANY
Order: 1
Women's Singles
.
CT 3
TEE Jing Yi
bt
Karin SCHNAASE-BEERMANN
21-13, 21-18
0:38
Order: 2
Women's Doubles
.
CT 3
Vivian HOO
WOON Khe Wei
bt
Isabel LOHAU
Carla NYENHUIS
21-16, 21-15
0:32
Order: 3
Women's Singles
.
CT 3
Li Lian YANG
bt
Fabienne DEPREZ
21-18, 21-17
0:33
Order: 4
Women's Doubles
.
CT 3
Amelia Alicia ANSCELLY
SOONG Fie Cho
bt
Birgit OVERZIER
Karin SCHNAASE-BEERMANN
21-13, 21-19
0:37
Order: 5
Women's Singles
.
CT 3
LIM Chiew Sien
bt
Anika DÖRR
21-16, 21-15
0:34
14:00
Thomas Cup - Group C
INDIA
3 - 2
GERMANY
Order: 1
Men's Singles
.
CT 4
KIDAMBI Srikanth
bt
Marc ZWIEBLER
21-18, 18-21, 21-18
0:56
Order: 2
Men's Doubles
.
CT 4
Michael FUCHS
Johannes SCHOETTLER
bt
ATTRI Manu
REDDY B. Sumeeth
21-15, 21-6
0:26
Order: 3
Men's Singles
.
CT 4
Dieter DOMKE
bt
PARUPALLI Kashyap
23-21, 14-21, 21-14
0:55
Order: 4
Men's Doubles
.
CT 4
Pranaav Jerry CHOPRA
Akshay DEWALKAR
bt
Peter KAESBAUER
Josche ZURWONNE
21-9, 17-21, 21-19
0:51
Order: 5
Men's Singles
.
CT 4
GURUSAIDUTT R. M. V.
bt
Lukas SCHMIDT
14-21, 21-19, 21-19
1:01
19:00
Thomas Cup - Group B
JAPAN
3 - 2
DENMARK
Order: 1
Men's Singles
.
CT 1-TV
Kenichi TAGO
bt
Jan O JORGENSEN
21-9, 21-11
0:37
Order: 2
Men's Doubles
.
CT 1-TV
Mads CONRAD-PETERSEN
Mads Pieler KOLDING
bt
Hiroyuki ENDO
Kenichi HAYAKAWA
21-17, 17-21, 21-18
1:14
Order: 3
Men's Singles
.
CT 1-TV
Kento MOMOTA
bt
Viktor AXELSEN
21-19, 21-19
0:52
Order: 4
Men's Doubles
.
CT 1-TV
Joachim FISCHER NIELSEN
Carsten MOGENSEN
bt
Takeshi KAMURA
Keigo SONODA
21-13, 21-13
0:39
Order: 5
Men's Singles
.
CT 1-TV
Takuma UEDA
bt
Emil HOLST
21-13, 22-20
0:48
19:00
Uber Cup - Group W
CHINA
5 - 0
CHINESE TAIPEI